Rok 2012 - powstanie Klubu

Pierwszy nasz kontakt z dyskiem do Frisbee nastąpił w czerwcu 2010 roku kiedy to Rzeszów odwiedzili pielgrzymi ze Stanów Zjednoczonych. Pokazali nam podstawowe rzuty i zasady tej gry, która nie wzbudziła w nas pozytywnych emocji gdyż amerykanie zawsze wygrywali. Po wakacjach spędzonych z nimi na wspólnych rozgrywkach, zabawach, campfire's (ogniskach) itp. spotkaniach integracyjnych amerykanie wrócili do Stanów, a u nas rozpoczął się rok szkolny. Niestety odjeżdżając zabrali ze sobą jedyny dysk do frisbee jaki wtedy posiadaliśmy i nie było czym trenować.

W roku 2011 grupa ze stanów przyjechała ponownie spędzić wakacje w Polsce. Całe wakacje spędziliśmy z nimi, grając w ultimate frisbee oraz w inne dyscypliny. Wakacje dobiegły końca i amerykanie wrócili do siebie. Tym razem zostawili nam dysk, ale było tyle emocji i zamieszania gdy odjeżdżali że dysk  gdzieś zaginął w trakcie pożegnania. Na zakup nowego nie mieliśmy funduszy.

 

 

Nadszedł rok 2012, tego lata przyjechała inna grupa z Kanady i Atlanty. Pierwsi przyjechali ci z Atlanty, zagrali z nami kilka razy w Ultimate Frisbee i przekazali nam dysk na własność. Nie był to oryginalny dysk do gry, no ale latał i to się liczyło. Mieliśmy już dysk teraz potrzebowaliśmy osób które chciałby rzucać tym dyskiem . Powstała grupa na facebooku na której umawialiśmy się na ćwiczenia. Nie mieliśmy jeszcze swojego boiska trenowaliśmy więc na rzeszowskich bulwarach w centrum miasta (tuż obok stadionu na którym teraz trenujemy) była to dobra lokalizacja gdyż wielu przechodniów którzy tamtędy przechodzili zatrzymywało się i zastanawiało się w co gramy. Był to też dobry sposób reklamy, gdyż bardzo dużo osób dołączało się do gry. Grupa się rozwijała i w końcu nastąpił przełom, postanowiliśmy złożyć się i kupić nowy oryginalny dysk do Ultimate frisbee. Zbieraliśmy ponad miesiąc czasu datki aby kupić nowy dysk z prawdziwego zdarzenia i udało się :) . W między czasie dotarła 40 osobowa grupa z kanady która przyjeżdża co rok do polski na obozy językowe (English Camp Rzeszów). Mieliśmy okazję zmierzyć się z nimi na rzeszowskich bulwarach. Przegraliśmy ale i tak grało się świetnie, było widać że grają na dużo wyższym poziomie niż my. Ich trener powiedział żebyśmy się nie przejmowali bo to amerykański sport i oni to już trenują w Ameryce od 20 lat.
 Znów nadeszła chwila pożegnania amerykanie odjechali, ale tym razem mieliśmy dysk. Trenowaliśmy w każdy słoneczny dzień, jednak gra stawała się coraz bardziej niebezpieczna . Powodem były, drzewa, nierówności, psy, szkła, śmiecie, oraz bardzo niebezpieczne dołki kopane przez psy, które atakowały nasze dyski. Aby nie doznać kontuzji, nie wdepnąć w psią kupę czy nie zawisnąć na gałęziach drzew przenieśliśmy się na boisko mieszczące się na osiedlu Nowe Miasto . Na treningi przybywało coraz więcej osób. Boiska były wystarczające do treningów, problemy jednak zaczęły się robić gdy inne drużyny (szkółki piłkarskie, Revensi Rzeszów) miały treningi w tych samych godzinach co my i nie mieściliśmy się. Kolejnym problemem okazał się brak oświetlenia na tych obiektach. Treningi zaczynaliśmy w godzinach w których najwięcej osób mogło przyjść (po pracy) od 18-20, jednak dni stawały się coraz krótsze i ciemność zapadała wcześniej, a po ciemku na nieoświetlonym boisku nie dało się grać, choć próbowaliśmy.

 

Pod koniec wakacji miasto oddawało odremontowany stadion do użytku, tuż obok miejsca na którym wcześniej trenowaliśmy. Postanowiliśmy zapoznać się regulaminem obiektu i postarać się o jego udostępnienie. Niestety na stadion mogły wchodzić tylko zorganizowane grupy, byliśmy tylko zapalonymi graczami, a nie zarejestrowaną drużyną. W związku z brakiem miejsca na treningi było spore ryzyko że nasza grupa się rozpadnie dlatego zadecydowaliśmy że trzeba otworzyć klub sportowy i "zalegalizować" naszą grupę. Pomysł został przyjęty z dystansem, nikt nie chciał się tym zając, niektórzy mówili po co klub, wystarczy to co mamy, mimo wszystko postanowiliśmy spróbować. Popytaliśmy w urzędzie miasta co potrzeba zrobić (bardzo pomogli nam w UM w Milenium Hool w wydziale Sportu i Turystyki oraz na forum.frisbee.pl) zebraliśmy walne zebranie, uchwaliliśmy statut wybraliśmy zarząd oraz pozostałe uchwały. 

 

 

Od 10.10.2012 działamy jako klub sportowy o nazwie "Ultimate Frisbee Rzeszów" z wpisem do Ewidencji Klubów Sportowych nie prowadzących działalności gospodarczej prowadzonej przez Prezydenta Miasta Rzeszowa pod numerem 288.

Klub ciągle się rozwija i pozyskuje nowych zawodników. Zawodnicy jeżdżą na turnieje i zawody. W 2013 chcemy wystartować w mistrzostwach polski,  a w przyszłości korzystając z obiektów sportowych jakie mamy zorganizować zawody w Rzeszowie.

 

 

podziękowania dla osób które w większym stopniu przyczyniły się do powstania klubu:

Peter Cieszewski, Amber Smith, Krzychu Baran, Piotr Wrotny, Maksymilian Wilczyński, Michał Zygler, Korneliusz Marchewka, Karolina Siciak, Szczepan Wantusiak, Arkadiusz Leśniak, Marcin Ostrówka, Mateusz Barański, Michał Grzesik, Monika Data, Przemysław i Kamil Chodaki i inni.

 

Daniel Kunysz

Prezes Klubu

 

Rok 2013 - Osiągnięcia:

Przez rok naszej działalności osiągnęliśmy wiele sukcesów zarówno tych sportowych jak i organizacyjnych. Udało nam się wystartować we wszystkich istotnych turniejach organizowanych w 2013r. Z turnieju na turniej nasze wyniki są coraz lepsze. Pod koniec roku, po zaledwie 12 miesiącach istnienia dogoniliśmy czołowe drużyny w kraju.

DATA

NAZWA TURNIEJU

MIEJSCE

07.12.13

POŁUDNIOWA LIGA ULTIMATE II kolejka (Bielsko-Biała)

4/10

16.11.13

POŁUDNIOWA LIGA ULTIMATE (Bielsko-Biała)

5/10

15.09.13

Łódź - Miasto Gotham

6/8 SOTG*

17.08.13

Sandslash (Dębki)

24/24

*SOTG - (Spirit of the Game) - Nagroda za najwyższy poziom gry fairplay.

 

 

Sukcesy odnosiliśmy także w zakresie promocji Ultimate w naszym mieście. W maju po kampaniach promocyjnych na nasze treningi przychodziło blisko 50 osób. Był to rekord na skalę krajową. Sprawna organizacja pozwoliła na przeszkolenie każdej osoby, która się pojawiła.

 

W sierpniu postanowiliśmy stworzyć pierwsze w historii Rzeszowa, jak się później okazało pierwsze w historii kraju, ogólnodostępne boisko do Ultimate. Po otrzymaniu odpowiednich zezwoleń nasza drużyna przystąpiła do pracy. W jeden dzień udało nam się uprzątnąć teren na rzeszowskich bulwarach, nanieść linie i rozegrać pierwszy mecz. Boisko ze względów finansowych utrzymujemy tylko w sezonie letnim. O naszym przedsięwzięciu było głośno nie tylko w Rzeszowie, o czym pisały rzeszowskie media, ale na całym świecie. Zagraniczne portale związane z Ultimate opublikowały zdjęcia boiska na swoich stronach. Z różnych stron świata spływały gratulacje, co było dla nas bardzo motywujące.

 

Daniel Kunysz

Prezes Klubu

 

Rok 2013 - zawody

Nasza rzeszowska drużyna wyśmienicie się rozwija, o czym najlepiej świadczą coraz wyższe wyniki osiągane na krajowych zawodach ultimate. Dzięki wsparciu firmy VAN PUR (produkującej m.in. kwas chlebowy widoczny na poniższym zdjęciu) udało nam się zakupić stroje, w których reprezentowaliśmy Rzeszów na każdym turnieju. Za pomoc serdecznie dziękujemy.

Przygodę z turniejami zaczęliśmy końcem lipca, od turnieju Warzka 2013 w Bełchatowie. Wtedy to nasz skład wyjazdowy - Whisky Dysky - po raz pierwszy mógł sprawdzić swoje możliwości konkurując z utytułowanymi drużynami o znacznie większym stażu. Wynik nietrudno było przewidzieć - zajęliśmy ostatnie miejsce, ale podczas całego turnieju świetnie się bawiliśmy, wiele się nauczyliśmy, poznaliśmy lepiej środowisko ultimate i wiedzieliśmy już, ile jeszcze wysiłku należy dołożyć, ile treningów przed nami, aby zacząć odnosić pierwsze sukcesy.

Na efekty wzmożonej pracy nie trzeba było długo czekać; już w połowie sierpnia, dzięki wsparciu finansowemu Miasta Rzeszowa, wzięliśmy udział w kolejnym turnieju - Sandslash na plaży w Dębkach. I tu zajęliśmy ostatnie miejsce, ale tym razem mecze były zdecydowanie bardziej wyrównane, co podniosło w nas ducha walki i z niecierpliwością przygotowywaliśmy się do kolejnego turnieju.

We wrześniu zawitaliśmy w centralnej części kraju na turnieju Łódź - Miasto Gotham - to właśnie tutaj odnieśliśmy pierwszy rzeczywisty sukces zdobywając 6 miejsce na 8 drużyn biorących udział oraz nagrodę SOTG (z ang. Spirit of the Game) przyznawaną przez współzawodniczące drużyny ekipie o najwyższym poziomie gry fair play. To było niezwykle miłe wyróżnienie.

Na przygotowanie się do kolejnego turnieju mieliśmy troszkę więcej czasu - w listopadzie rozpoczęła się kolejka halowych turniejów Polskiej Ligi Ultimate w Bielsku-Białej. Na pierwszych zawodach PLU znaleźliśmy się w połowie stawki zajmując 5 miejsce na 10 drużyn, na drugich - niewiele brakło, aby stanąć na podium. Przegraliśmy w bardzo wyrównanym meczu o trzecie miejsce (z wynikiem 5:7) z gospodarzami turnieju. Jednakże zajęcie czwartego miejsca spośród dziesięciu drużyn to jak do tej pory nasz największy suckes i mamy nadzieję, że dzięki nieustannym treningom w każdym kolejnym turnieju będziemy się prezentować coraz lepiej.

Ponadto warto wspomnieć, że poza własnymi treningami, nasi zawodnicy zdobywają doświadczenie biorąc udział w turniejach w formule "hat", na których drużyny losuje się spośród wszystkich zgłoszonych zawodników z całej Polski i - niejednokrotnie - zagranicy.

W tym roku pojawiliśmy się końcem czerwca na Boruta Hat w Łęczycy oraz w październiku na Dragon Cup w Krakowie. Jednym słowem nasz turniejowy kalendarz ultimate obfituje w zawody, dzięki którym możemy się rozwijać.

 

Karolina Siciak

Wiceprezes Klubu

 

Plany na 2014 rok:

W 2014 roku będziemy przygotowywać się do startu w wielu zawodach, w tym do Mistrzostw Polski. Dążymy to tego, by zająć jak najlepsze miejsca. Na 2014 rok planowanych jest ok. 12 różnych turniejów organizowanych na terenie całego kraju. Chcemy wystartować w każdym z nich.

W styczniu 2014 roku nasz wniosek o budowę zadaszenia na boisku treningowym Stadionu Miejskiego przeszedł do głosowania Budżetu obywatelskiego. Pozycja nr. 98 Budowa zadaszenia na boisku treningowym Stadionu Miejskiego lub dowolnym „Orliku” za 1 500 000 zł. Głosowanie od 04.01 do 15.01.2014 r. Głosować może każda osoba która ukończyła 16 lat i jest zameldowana w Rzeszowie. Zadaniem na początek roku będzie przekonać mieszkańców miasta i zebrać ich podpisy pod tym projektem. Zadaszenie boiska ułatwi nam zimowe treningi.


zamieszczam link do karty głosowania. Kartę można zeskanować i odesłać wypełnioną na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., zanieść bezpośrednio do Urzędu Miasta Rzeszowa lub wysłać do tegoż Urzędu pocztą. Będziemy też zbierać podpisy na treningach i jak się uda w przyszłym roku na zimę będziemy mieć zadaszenie.

 

Kolejnym celem w 2014 roku jest promocja Ultimate w szkołach. Niestety sport ten jest jeszcze mało popularny w Polsce i większość nauczycieli wychowania fizycznego nie miała styczności z frisbee, dlatego chcemy to zmienić. Będziemy odwiedzać gimnazja i szkoły średnie w celu przekazania niezbędnych materiałów szkoleniowych, by promować ten sport wśród młodzieży.

W nowym roku będziemy przygotowywać też wiele kampanii mających na celu promocję Ultimate w naszym mieście. Pragniemy zachęcić jak największą liczbę osób do uprawiania sportu. W tym celu będziemy przygotowywać filmiki promocyjne, rozwieszać plakaty zachęcające do treningów oraz organizować pikniki z frisbee.

Chcemy też wprowadzić zajęcia dla dzieci i stworzyć sekcję Junior Ultimate w naszym Klubie. Byłaby to pierwsza taka sekcja w kraju.

Aby osiągnąć zamierzone cele musimy realizować to co już zaczęliśmy. W grudniu 2013 r. podjęliśmy decyzję o stworzeniu dwóch drużyn (Whisky Dysky i Gunslingers), które będą jeździły na zawody, aby reprezentować nasze miasto. Od maja zaczynamy pracę nad przygotowaniem boiska, które wybudowaliśmy do treningów na rzeszowskich bulwarach. Musimy je uprzątnąć po zimie i zasadzić świeżą trawę. Jeżeli fundusze nam na to pozwolą, planujemy zorganizować otwarty turniej w Rzeszowie typu „Hat” pod koniec roku.

Na początku marca 2014 roku w Rzeszowie organizujemy Halowe Mistrzostwa Polski w Ultimate. Zaprosiliśmy 16 drużyn z całego kraju na 2 dni, by mogły rywalizować o tytuł Mistrza Polski w Ultimate. Będą to pierwsze zawody w historii Rzeszowa  i naszego Klubu, w dodatku tak wysokiej rangi. Zaangażowaliśmy sztab ludzi, którzy od kilku miesięcy pracują nad tym, by mistrzostwa te odbyły się na najwyższym światowym poziomie.

Plany są ambitne, każdy z zamierzonych celów chcemy osiągnąć :)

 

Daniel Kunysz

Prezes Klubu

 

 

Korzystamy z plików tekstowych określanych potocznie jako cookies (tzw. ciasteczka) do technicznej obsługi strony . W publikowanych materiałach mogą znajdować się treści pochodzące z innych serwisów, które we własnym imieniu używają cookies, np. Twitter, Facebook, Youtube i Instagram. Jeśli nie wyrażasz zgody na przetwarzanie cookies przez nas oraz te serwisy, wyłącz opcję cookies w przeglądarce lub urządzeniu, z którego korzystasz. Gdy skorzystasz z opcji opt-out, nie będziesz mieć dostępu do osadzonych treści.